Miesto, kde sa história snúbi s prítomnosťou

Renesančný kaštieľ vo Finticiach bol postavený pravdepodobne na starších základoch na sklonku 16. storočia rodinou Darholcz de Finta. Dvojvežový kaštieľ v duchu talianskej harmónie s vysokou atikou a sgrafitovou výzdobou stal sa po stáročia pýchou Fintíc. Od roku 1662 majiteľmi kaštieľa bola rodina Petho de Gersey. Kaštieľ v tomto období bol predmetom prenájmu viacerým rodinám, dokonca istý čas bol majetkom košických jezuitov. Dodnes v kaštieli sa zachovalo mnoho cenných umeleckých prvkov z obdobia renesancie, ako napríklad stĺp na schodisku, lunetové klenby, kamenné články ostení a iné.
Fotka schodiska v kaštieli
V roku 1720 sa novými majiteľmi kaštieľa stala rodina Dessewffy.  Kaštieľ sa stal zásluhou jednotlivých členov rodu impozantným rodovým sídlom fintickej línie rodu, ktorá tu žila až do roku 1924.  Najväčší stavebný rozmach zažil tento kaštieľ od roku 1754. Je spojená s menom Samuela Dessewffy, vtedajším županom šarišskej župy. Prestavbou kaštieľa bol poverený prešovský architekt Gašpar Urlešpacher. Starý renesančný kaštieľ bol prestavaný do barokovej podoby. Uskutočnila sa prístavba severného krídla, postavilo sa ďalšie poschodie, manzardová strecha s mohutnými komínmi, kanalizácia a obostavanie nádvoria hospodárskymi budovami.  Najimpozantnejšou bola stavba nového kostola s bohatými umeleckými  prvkami a jeho prepojenie s obytnou časťou kaštieľa arkádovou chodbou ponad tečúci potok.
Socha erbu kaštieľa
V priebehu 19. storočia sa v kaštieli uskutočnili početné prestavby a obnovy. Najrozsiahlejšia bola prestavba po požiari koncom 19. storočia a zaniknutie ďalšieho obytného poschodia v podkroví kaštieľa.   V minulosti kaštieľa sa tu vystriedalo viacero majiteľov, kaštieľ navštevovali spriaznené rodiny  Pállfyovci, Andrássyovci, Csákyovci, Sennyeovci a iné príbuzenstva.  Traduje sa, že kaštieľ ma bohatú hudobnú minulosť a s ňou je aj spätá návšteva Ludviga van Beethovena vo Finticiach v roku 1801.  Dessewffyovci vlastnili kaštieľ do roku 1924. Novými a zároveň poslednými majiteľmi kaštieľa sa stala rodina Sennyey, ktorí sa do kaštieľa nasťahovali v roku 1929. Pobudli tu až do roku 1944. V súvislosti s udalosťami druhej svetovej vojny kaštieľ navždy opustili. Majiteľom kaštieľa sa stala obec Fintice až po súčasnosť.

V kaštieli sa dodnes dochovalo mnoho hodnotných prvkov, ktoré sa podarilo zreštaurovať a zachrániť.  Najrozsiahlejšou bola rekonštrukcia rozpadnutej  barokovej sýpky, ktorá sa stala kultúrnym centrom nielen obce, ale aj širšieho regiónu. Priestory sýpky slúžia na rôzne verejné kultúrne podujatia, koncerty, vernisáže ale aj na súkromné stretnutia, oslavy a svadby.  V sýpke sídli aj Galéria a múzeum ľudového umenia v obci Fintice, ktorá  prezentuje historický fond týkajúci sa  bohatej etnografickej minulosti obce spojenej s Jozefom Kolarčíkom-Fintickým.   Veľkú časť zbierkového fondu tvorí história kaštieľa a rodov, ktoré v kaštieli žili, prevažne rody Dessewffy a Sennyey.   V expozícii múzea nájdete aj tzv. Fintický poklad, vzácny historický porcelán, ktorý sa podarilo v kaštieli objaviť v roku 2016.
Rytierska sála v kaštieli
Bezpochyby najvzácnejšou verejnosti sprístupnenou časťou kaštieľa je erbová sála rodu Dessewffy.  Sála, ktorá v roku 2021 sa stala kultúrnou pamiatkou roka 2018-2019 a zároveň vo verejnom hlasovaní aj  najkrajšie obnovenou pamiatkou na Slovensku za roky 2018 a 2019. História tejto sály sa píše od roku 1863, kedy ju vymaľoval Mór Horowitz. Na jej klenbách je prostredníctvom troch starobylých erbov vymaľovaná takmer 1000 rokov stará história rodu Dessewffy.  Súčasťou sály je hudobný salón a knižnica, ktorý je spätý s hudobnou históriou kaštieľa. Návštevník môže si prezrieť aj viacpodlažné priestory suterénu so zaujímavou expozíciou a zážitkovú kaštieľsku pekáreň.

Zaujal vás kaštieľ vo Finticiach?

Zažite svadobné fotenie v nádhernom kaštieli alebo sa zúčastnite workshopov v kaštieľskej pekárni vo Finticiach! Objavte túto jedinečnú možnosť, ktorá prinesie vašim spomienkam a zručnostiam novú úroveň.